Předmanželská smlouva: nejdřív k notáři, potom k oltáři
Romantická sice příliš není, ale rozumná rozhodně. Podle právníků zatím není sepisování předmanželských smluv tak rozšířené, jak by mělo být. Dohoda upravující společné jmění manželů přitom může zachránit spoustu peněz i nervů.
Svatba je o lásce, ale i o penězích
Podnikající fyzická osoba odpovídá za své závazky celým svým majetkem. Pokud má manžela či manželku, ručí i partner. To je poměrně nebezpečná situace – ale lze se jí vyhnout ještě před svatbou. Stačí podepsat smlouvu. Tu, které se obecně říká předmanželská. Uzavření takové smlouvy doporučí "rozvodoví právníci" asi každému, ale podnikateli zvlášť. "Podnikatelův pracovní neúspěch totiž může rodinný rozpočet ohrozit daleko podstatněji než nezdar zaměstnance.
Zaměstnanec, který při práci způsobí škodu, je povinen ji nahradit jen do výše čtyřapůlnásobku svého průměrného měsíčního výdělku. Fyzická osoba - podnikatel nebo společník obchodní společnosti, jejíž ručení není omezené, musí uhradit škodu v plné výši. Problém tkví v tom, že pokud podnikatel není svobodný, obvykle na splácení svých závazků není sám.
5 mýtů o předmanželských smlouvách
Všechny důležité informace, které se týkají předmanželské smlouvy, jste si přečetli v předchozím článku (viz článek níže). Ovšem je dost možné, že jste stále plni otázek a přemýšlíte o tom, co jste kdesi od kohosi slyšeli. Proto jsme se Vám rozhodli představit 5 velmi častých mýtů, které se týkají právě předmanželských smluv:
Mýtus č. 1 - Předmanželské smlouvy jsou pouze pro bohaté.
Omyl! Předmanželskou smlouvu může uzavřít každý. A to i obyčejný člověk, který nevlastní 5 vozů ferrari a 12 hotelových sítí. Vyplatí se uzavřít především podnikatelům - osobám, které za určité závazky ručí celým svým resp. i společným majetkem. Předmanželské smlouvy mají své opodstatnění a předejdou mnoha neshodám a problémům!
Mýtus č. 2 - Předmanželské smlouvy jsou neromantickou záležitostí.
Další omyl! Pokud jste schopní sednout si a diskutovat se svým partnerem o Vašich budoucích finančních plánech a říci si, co očekáváte od vztahu a jeden od druhého, Váš vztah to jistě jenom upevní.
Mýtus č. 3 – Předmanželskou smlouvu chtějí pouze muži.
To není pravda! Předmanželská smlouva je způsob, který stanoví, co očekáváte Vy i Váš partner od vztahu. Tyto smlouvy nemají být zaujaté, mají brát oba manžele stejně. V západních zemích například žena může trvat na tom, že pokud zůstane v domácnosti a bude vychovávat děti, bude obsahem předmanželské smlouvy, že bude dostávat kompenzaci a podporu od manžela, protože přerušila kariéru.
Mýtus č. 4 - Předmanželská smlouva je užitečná pouze v případě rozpadu Vašeho vztahu.
Ne! Předmanželské smlouvy mohou být velmi užitečným nástrojem při plánování, co se bude dít s Vaším majetkem. Každý sňatek i rozvod je spojen se změnami majetkových poměrů. Předmanželská smlouva může být také užitečná zejména, pokud máte děti z předchozího manželství nebo jste majitelem rodinného dědictví, které chcete mít pouze a navždy v rodině.
Mýtus č. 5 - Předmanželská smlouva je drahá.
Opravdu? Pokud porovnáte náklady s rozvodem, je částka opravdu zanedbatelná. V podstatě je to to samé, jako když si sjednáváte pojištění. Je to malý jednorázový náklad, o kterém budete vědět, že kdyby na slova předmanželské smlouvy šlo, budete rádi, že jste ji zaplatili, protože Vám pak ušetří spoustu peněz.
Společný dům, jachta, pes, ale i dluhy
Svatbou začne standardně takzvané společné jmění manželů. Důležité je, že teprve začne vznikat. Svatba není cestou k tomu, aby si manželé mohli navzájem říct: "Co je mé, je teď i tvé." Podle českého právního řádu si mohou říci nanejvýš: "To, co teď získám, získáš i ty."
Co nepatří do společného jmění manželů:
- majetek, který získal jeden z manželů darem, dědictvím nebo restitucí
- majetek, jenž si jeden z manželů pořídil z majetku, který náležel do jeho výlučného vlastnictví
- majetek, který podle své povahy slouží výlučné osobní potřebě jednoho z manželů
Význam společného jmění lze ilustrovat i na následujícím příkladu: Najdete dva potenciální životní partnery. Jeden má tři domy a ostrov v Tichomoří, ale nevypadá to, že by se ještě někdy chystal něco vydělat. Druhý je sice chudý, ale má velký potenciál pro podnikání. Nejste-li dostatečně velcí optimisté na to, abyste vyloučili možnost rozvodu, ani dost velcí romantici na to, abyste si někoho brali z pouhé lásky, zvolte osobu číslo dvě. To, co patřilo vašemu manželu či manželce za svobodna, totiž zůstane jeho i po svatbě. Ale to, co získá až v manželství, bude i vaše.
Termín společné jmění může působit poněkud zavádějícím dojmem. Nemusí se totiž jednat pouze o majetek v pravém slova smyslu, ale i o případné dluhy.
Zákon však dává manželům možnost rozdělení "majetku" modifikovat. Stačí podepsat smlouvu, kterou se zúží, případně rozšíří rozsah společného jmění. Tuto dohodu lze uzavřít jak před vznikem samotného manželství, tak kdykoliv v jeho průběhu.
Smlouva o dětech?
Pokud smlouvu o společném jmění uzavírají snoubenci, jedná se o takzvanou předmanželskou smlouvu. Co dalšího může být jejím obsahem? Papír unese všechno. Ne všechno je pak ovšem platné a vymahatelné. To znamená, že ve smlouvě se můžete dohodnout prakticky na čemkoliv, ale některá ujednání pak mají jen hodnotu papíru, na kterém jsou napsána. V praxi se to projeví tak, že až se váš partner bude chovat v rozporu se smlouvou, budete mu to moci vyčíst. Dokonce ho budete moci i žalovat, ale ne vždy uspějete.
Přední česká odbornice v oblasti rodinného práva profesorka Milana Hrušáková vysvětluje: "Z § 143a občanského zákoníku, který tyto smlouvy upravuje, vyplývá, že se jedná pouze o možnost dohody snoubenců o tom, jaký bude za trvání manželství jejich majetkový režim. Nic nebrání tomu, aby ve smlouvě bylo rovněž výslovně uvedeno, jaký majetek má každý ze snoubenců před uzavřením manželství."
SMLOUVA O SPOLEČNÉM JMĚNÍ MANŽELŮ
- musí mít formu notářského zápisu, jinak je neplatná
- lze ji uzavřít i před sňatkem
- manželé mohou smlouvou rozšířit nebo zúžit zákonem stanovený rozsah svého společného jmění
- mohou rovněž vyhradit zcela nebo zčásti vznik společného jmění manželů až ke dni zániku manželství
- jestliže je předmětem smlouvy nemovitost, nabude smlouva účinnosti až vkladem do katastru nemovitostí
- manželé se mohou vůči jiné osobě na takovou smlouvu odvolat jen tehdy, jestliže je jí obsah této smlouvy znám
Je pochopitelné a velmi žádoucí, že snoubenci před svatbou uzavírají řadu dohod; někdy výslovně, někdy spíše mlčky očekávají určité chování ze strany toho druhého. Plánují si, kde budou bydlet, zda a kolik budou mít dětí, rozdělení domácích prací, otázky pracovního uplatnění a mnoho jiných. Žádná z takovýchto dohod však není soudně vynutitelná a ve své podstatě není právně relevantní.
Rozšířit, nebo zúžit?
Ani prostá úprava majetkových vztahů mezi budoucími manželi ovšem není nezajímavá. A to zejména ze dvou důvodů – tím prvním je váš partner a tím druhým jeho věřitel.
Před vaším manželem vás může ochránit nejen zúžení, ale i rozšíření vašeho společného jmění. Jeho podstatou je to, že jeden ze snoubenců vyčlení některou věc z množiny "moje" do množiny "naše". V praxi se s tím setkáváme nejčastěji u nemovitostí – pozemků nebo staveb. "Snoubenci své budoucí společné jmění rozšiřují třeba o rodinný dům, který dosud vlastnil jen jeden z nich. Když se v něm manželé chystají společně žít, obvykle se do něj chystají i investovat budoucí společné finanční prostředky. Dojde-li k rozšíření společného jmění o dům, druhý manžel tak nebude vynakládat peníze na cizí majetek.
K tomu, abyste mohli smlouvu použít na obranu svého majetku proti manželovým věřitelům, potřebujete, aby o ní věděli. Mít sebelepší předmanželskou smlouvu nestačí. Manželé se totiž podle zákona mohou vůči jiné osobě na smlouvu modifikující jejich společné jmění odvolat jen tehdy, je-li této osobě obsah smlouvy znám. A judikatura potvrzuje, že obsah smlouvy musí být případnému věřiteli znám již v okamžiku vzniku závazku. Není-li tomu tak, věřitel je oprávněn uspokojit svou pohledávku i z majetku, který je výlučným vlastnictvím druhého manžela.
Obecně se totiž předpokládá, že majetek manželů je společný. "Kvůli případným budoucím sporům bych existenci a relevantní obsah smlouvy o úpravě společného jmění manželů raději zmínila přímo ve smlouvě, ze které jednomu z manželů vznikne závazek vůči třetí osobě.
Bez advokáta se při sepisování předmanželské smlouvy můžete obejít, ale bez notáře rozhodně ne. Tato smlouva totiž ke své platnosti vyžaduje notářský zápis.
Kontakt
Znojmo, Moravské Budějovice, Třebíč, Miroslav, Ždár nad Sázavou, Plzeň, Praha +420 734 288 973
nova-nadeje@email.cz